Erasmus+ w Grecji

9 października 2022 roku pięcioro uczniów naszej szkoły wyruszyło podbijać kolejny kraj współpracujący z IX LO w ramach projektu Erasmus+. Tym razem naszym celem była stolica Grecji – Ateny. Po dwóch przelotach samolotami zostaliśmy odebrani przez naszych tymczasowych współlokatorów, spędzając z nim pierwszy dzień na poznawaniu się, spacerach po okolicy i piciu dobrej kawy.

Dzień pierwszy

Dotarliśmy do kolejnego przystanku naszego projektu Erasmus+, rozpoczynając tym samym kolejną przygodę. Tym razem podbijamy słoneczne Ateny. Greetings from Greece!

Dzień drugi

Mieliśmy szansę uczestniczyć w lekcjach z klasami naszych nowych znajomych. Oprócz angielskiego czy matematyki uczyliśmy się nawzajem swoich tańców narodowych i podstawowych zwrotów w naszych językach. Po szybkim lunchu wybraliśmy się do fabryki kosmetyków naturalnych „Apivita”, gdzie mieliśmy szansę z bliska poznać życie pszczół. Widzieliśmy pełne ule oraz w drodze do Apivita jak i z powrotem mogliśmy podziwiać piękne widoki! Aby podejść do pszczół bez ryzyka ukąszenia musieliśmy ubrać specjalne stroje.

Dzień trzeci

We wtorek pierwszym punktem były gry, żeby móc się lepiej poznać. Po tym sadziliśmy nasiona metodą Fakuoka. W trakcie przygotowywania gliny z nasionami śpiewaliśmy, spontanicznie dając mały koncert na przerwie przed uczniami greckiego gimnazjum. Następnie część z nas wspinała się na wzgórze Lycabettus, a reszta dała popis swoich plastycznych umiejętności, ucząc się robić freski. Na koniec dnia odwiedziliśmy nieoderwalny punkt każdej wizyty w Atenach – Akropol.

Dzień czwarty

Następny dzień w całości spędziliśmy poza stolicą. Podziwialiśmy Kanał Koryncki, poznaliśmy tajniki wyrobu organicznego wina w malowniczym miasteczku Nemea, ścigaliśmy się na starożytnym stadionie, mogąc poczuć się jak prawdziwi gladiatorzy i spacerowaliśmy urokliwymi ulicami nadmorskiej miejscowości Nafplion.

Dzień piąty

Czwartkowy poranek rozpoczęliśmy warsztatami na temat „Environmental legal conflicts”, których wyszła całkiem niezła debata. Naszym pierwszym przystankiem było Centrum Fundacji Stavros Niachros mieszczące się w przyjaznym naturze nowoczesnym budynku. Oprócz biur fundacji znajduje się tam biblioteka narodowa i opera, a na najwyższym piętrze galeria sztuki. Naszym następnym celem był ośrodek terapii żółwi wodnych Archelon. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o żółwiach wodnych i nauczyliśmy się jak je chronić. Potem, korzystając z okazji że zostało nam jeszcze trochę wolnego czasu przed odjazdem, poszliśmy na lokalną plażę, żeby choć na chwilę poczuć znów klimat wakacji.

Dzień szósty

Piątek, piateczek, piątunio – początek weekendu i ostatni dzień naszego pobytu w Grecji – nie był wcale pozbawiony atrakcji. Rozpoczęliśmy go kreatywnie i z wysiłkiem: część naszej grupy miała warsztaty z robienia fresek a reszta wybrała się na wzgórze Lycabettus. Wybraliśmy się również na długi spacer po Atenach z przewodnikiem, poznając miasto od architektonicznej strony. Zjedliśmy pyszne souvlaki – grecką wersję kebaba. Odwiedziliśmy muzeum Acropolis, które jest idealnym odwzorowaniem historii oryginalnych świątyń.

Zwieńczeniem całego tygodnia był szybki wypad uczniów na gofry, który nie obył się bez łzawych pożegnań. Cały tydzień już zawsze będziemy mile wspominać.