Historia

Zaczęło się 30 lat temu…

Na początku była Szkoła Podstawowa nr 35 – najmłodsza w Rzeszowie. Ale szybko zyskała renomę.

Innowacyjne metody, uczenie nie tylko w ramach przedmiotów szkolnych, czas (którego nikt nie liczył) poświęcany wychowankom – wszystko to sprawiło, że właśnie do niej próbowały równać inne…

… Aż przyszła reforma…

W 1999 roku powstało Gimnazjum nr 9. Zaczynaliśmy od nowa, ale nie od zera. Mieliśmy przecież sprawdzone grono pedagogiczne i wypracowane metody. Mieszkańcy Rzeszowa o tym wiedzieli. Przychodziło do nas coraz więcej i więcej uczniów. Aż szkoła „pękała w szwach”. Nie było chyba ucznia, który nie chciałby trafić do „Dziewiątki”. Obraliśmy sobie szczególną patronkę i staliśmy się Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi (jedynym takim w mieście).

Noce tematyczne, wymiany międzynarodowe, bogata oferta zajęć pozalekcyjnych zbudowały sukces kolejnej szkoły. Nieporównywalna liczba laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, artystycznych, sportowych, krajowych i międzynarodowych stale potwierdzała, że nie marnowaliśmy potencjału naszych uczniów. Nauczyliśmy się wydobywać z nich to, co najpiękniejsze. To dlatego lokalna prasa pisała, że „oddalamy się od peletonu”, a w mediach nazywano nas „kuźnią talentów”.

Po 17 latach znów stanęliśmy wobec wyzwania

Kolejna reforma sprawiła, że szkoła musiała zostać wygaszona. Jednak miasto, rodzice, absolwenci, nauczyciele i dyrekcja nie chcieli zamykać tej historii. Zaczęliśmy jeszcze raz, tym razem jako IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.

To nowa szkoła, ale kadra sprawdzona, ambitna i otwarta na nowe. Stoimy na mocnym fundamencie, który sami położyliśmy. Razem z Wami chcemy kontynuować tradycję „Dziewiątki”.

Otwieramy kolejny rozdział. Tworzymy czas i przestrzeń dla Ciebie…

Powrót do góry