SDKF „Dziewiątka”

26 października spotkaliśmy się w ramach SDKF-u na projekcji obrazu „Kołysanka” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film przedstawia historię rodziny Makarewiczów, która zamieszkuje we wsi Odlotowo na Mazurach. Po ich pojawieniu się w spokojnej dotąd miejscowości w tajemniczych okolicznościach znikają kolejne osoby.
Szczerze powiedziawszy, nie byłam zachwycona pomysłem oglądania horroru komediowego, w dodatku polskiej produkcji (niestety, nasze rodzime kino od zawsze uważałam za tragiczne na tle światowych produkcji), ale postanowiłam zaryzykować. I nie pożałowałam swojej decyzji, bo film był naprawdę rewelacyjny. Spora to zasługa błyskotliwych dialogów i komicznych zwrotów akcji, które autentycznie śmieszą. Największym atutem filmu jest złożona z plejady polskich aktorów obsada, której przewodzą Robert Więckiewicz jako głowa rodziny oraz znakomity Janusz Chabior w roli nestora rodu Makarewiczów. Moją uwagę przykuły fantastyczne, nieco groteskowe kostiumy i dekoracje oraz niesamowita, klimatyczna muzyka skomponowana przez Michała Lorenca. Film Machulskiego oceniam jako udany eksperyment filmowy.
Śmiało mogę powiedzieć, że wszyscy uznali kolejne spotkanie z dobrym kinem za udane, o czym świadczy wysoka średnia uzyskana przez film – 4.78.

Paulina Rabczak

Spotkanie z dokumentem

16 listopada w ramach spotkania SDKF-u wybraliśmy się do WSPiA na film dokumentalny „Model Erpatak” prezentowany w ramach 15 Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Zetknięcie z filmem dokumentalnym o tematyce społecznej było nowym doświadczeniem dla wielu klubowiczów. Rządy „twardej ręki” wprowadzone przez sołtysa niewielkiej węgierskiej wioski Erpatak skłoniły do refleksji nad kluczowymi pojęciami takimi jak: demokracja, patriotyzm, porządek, dyscyplina, kontrola, nacjonalizm.
To było udane popołudnie. Na kolejne spotkanie zapraszamy 7 grudnia.