Maturzyści w Holandii

Klasy maturalne, jeszcze zanim na dobre pogrążą się w książkach i przygotowaniach do egzaminu maturalnego, wzięły udział w wyjątkowym wyjeździe do Królestwa Niderlandów. Wycieczka ta była intensywna nie tylko pod kątem zwiedzania, ale również przeżyć i doświadczeń.

W Scheveningen, najsłynniejszym holenderskim kurorcie nad Morzem Północnym, powitała nas bajeczna pogoda, a samo miejsce z majestatycznym hotelem Kurhaus, gwarnym nadmorskim bulwarem oraz nietypowym piętrowym molo absolutnie zachwyciło. Błękitne niebo towarzyszyło nam również w Hadze, administracyjnej stolicy Niderlandów, gdzie zwiedzaliśmy m.in. siedzibę parlamentu, Pałac Pokoju czy Pałac Królewski. Niezwykłe wrażenie wywarła na nas również urokliwa wieś Zaanse Schans, gdzie mieści się skansen, pełen tradycyjnych gospodarstw i, tak typowych dla Holandii, wiatraków. Rotterdam za to zaciekawił nas swoją architekturą, którą w ujęciu panoramicznym mogliśmy podziwiać z wieży widokowej Euromast.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu był jednak zdecydowanie Amsterdam, nazywany przez samych Holendrów Wenecją Północy. Bardzo klimatyczny, poprzecinany kanałami i mostami ukazał nam zupełnie nowe oblicze Niderlandów. Mieliśmy możliwość nie tylko odbyć rejs po jego kanałach, ale także spacerować po centrum, zobaczyć Bloemenmarkt (pływający targ kwiatowy) czy oryginalnego Rembrandta w Muzeum Narodowym.

Podróż przez Królestwo Niderlandów było wspaniałą przygodą. Mamy nadzieję, że naszym maturzystom zapewni motywację i siły do pracy w ich ostatnim roku szkolnym!