Dzień Ziemi 2021

22 kwietnia 2021 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi – zapoczątkowany w 1990 r. w Polsce, jednak po raz pierwszy obchodzony na świecie w roku 1970. Z tej okazji nauczyciele – Katarzyna Zagórowska i Agnieszka Rzemińska  – przygotowali kilka opcji, m.in. pogadankę z leśnikiem – panem mgr inż. Piotrem Łabno z Nadleśnictwa w Głogowie Małopolskim. Dowiedzieliśmy się nie tylko o lasach i nadleśnictwie, ale także czy można biwakować w lesie i jak zostać leśnikiem. Z powodu ograniczonej liczby osób, poszczególne klasy reprezentowali wybrani uczniowie. Jesteśmy pewni, że pan Piotr jeszcze do nas powróci, jeśli nie online, to osobiście.

Ponadto nauczyciele mogli wykorzystać do swoich lekcji prezentacje przygotowane przez nasze uczennice: Darię Bator (2BS) i Arletę Sawicką (3D), a także dołączyć do międzynarodowej wideokonferencji  Earth Day 2021 – Global Event. Nasze uczennice miały w niej okazję zaprezentować swoje prezentacje (osobna relacja).

Nasi nauczyciele przygotowali dla uczniów ciekawe lekcje/zajęcia. 

Na lekcjach języka  angielskiego uczniowie:

  • zgłębiali temat ‘Zero waste’ (życie bez śmieci ) podejmując dyskusję,
  • uczyli się, jak zrobić własną pastę do zębów,
  • wykorzystywali platformę Wordwall odpowiadając na pytanie nt. Środowiska i jego ochrony.

Na lekcji religii uczniowie pani Anny Dec zapoznali się z najważniejszymi myślami papieskiej encykliki „Laudato si”. Modlili się też o poprawę stanu naszej planety oraz  o „mądrość i rozwagę, abyśmy potrafili dbać o przekazany nam świat i aby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się piękną, zieloną planetą” (fragment modlitwy ułożonej przez jednego z naszych uczniów). Rozważali też słowa papieża Franciszka oraz świętych, dla których ważny był temat poszanowania naszego środowiska.

Zobacz prezentację pt. „Green Women” przygotowaną przez nasze uczennice.