Warsztaty terenowe z geografii

Uczniowie klas o profilu geograficznym wzięli udział w warsztatach terenowych z zakresu kartografii, geologii oraz geomorfologii na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zostały one przeprowadzone przy współpracy z naukowcami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wyprawa, mimo skrajnie niesprzyjającej pogody (45 mm opadów w ciągu 2 dni), okazała się dla uczestników niezwykle ciekawym przeżyciem. Pierwszego dnia warsztatów poruszone zostały przede wszystkim zagadnienia dotyczące rzeźby terenu, a gwoździem programu był marsz na orientację i questing w Ojcowskim Parku Narodowym. Wszystkim grupom, dysponującym jedynie czarno-białymi kopiami planu terenu, udało się bezbłędnie (chociaż niektórym z lekkimi problemami) dotrzeć do celu, pokonując wszelkie przeciwności.

Drugą ważną część wyprawy stanowiły poszukiwania skamieniałości amonitów, gąbek i różnych stawonogów na terenie nieczynnego kamieniołomu w Ogrodzieńcu. Niewątpliwie pozwoliły one przybliżyć uczestnikom warsztatów dzieje naszej planety, mogłoby się wydawać tak odległe i jednocześnie bliskie naszym oczom.

Całość dopełniła wizyta na Pustyni Błędowskiej oraz zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu. Z pewnością warsztaty okazały się miło i jednocześnie owocnie spędzonym czasem dla licealistów z profilu geograficznego, którzy kolejny raz udowodnili, że nie można się z nimi nudzić.