Wyprawa po chemiczną wiedzę

Uczniowie klasy 1ag byli na wycieczce w zakładzie chemicznym Ciech Sarzyna, który działa ponad 75 lat. Jest jedynym producentem żywic epoksydowych w Polsce. Środki ochrony roślin produkowane przez ten zakład są numerem jeden na rynku światowym.

Mieliśmy możliwość zwiedzić Centralne Laboratorium, w którym znajdują się laboratoria kontroli jakości żywic oraz laboratoria ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się, jaka jest zasada działania i wygląd chromatografów i spektrometrów. Nie jest nam już obca aparatura do pomiaru czasu żelowania oraz liczby kwasowej. Zwiedziliśmy linię produkcyjną butelek z polietylenu HDPE. Widzieliśmy, jak wygląda proces przetwórstwa metodą wydmuchu oraz kontroli jakości. My jako młodzi chemicy zobaczyliśmy też 15 pracujących reaktorów.

Wycieczka była poprzedzona szkoleniem BHP, zajęciami z doradztwa zawodowego oraz lekcją chemii. Uczniowie dowiedzieli się, jakie umiejętności, predyspozycje powinien mieć przyszły pracownik oraz jakie stanowiska oferują zakłady Ciech- Sarzyna.