W szpitalnym prosektorium

Nasi licealiści (profil biologiczno-chemiczny) mieli okazję wziąć udział w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski w Zakładzie Nauk o Człowieku.
Pierwszą rzeczą, jaka przykuła nasz wzrok, był duży napis „Hic mortui docent vivos” (Tutaj umarli uczą żywych), zamieszczony nad drzwiami wejściowymi w holu. Najpierw udaliśmy się do dobrze wyposażonego pomieszczenia, zaopatrzonego m.in. w mikroskopy, których studenci używają na co dzień. Następnie zostały nam zaprezentowane sale prosektoryjne Zakładu Anatomii Prawidłowej, a dzięki dosyć „mrocznej” atmosferze, która w nich panowała, poczuliśmy jej klimat. Dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy na temat przeprowadzanych w tym miejscu prac badawczych.
Z zaciekawieniem udaliśmy się później do kolejnego pomieszczenia, w których znajdowały się baseny do utrwalania i przechowywania ciał. Trzeba przyznać, że było to miejsce, które wywarło na nas największe wrażenie.
W kolejnym pomieszczeniu znajdował się wirtualny stół anatomiczny, gdzie mieliśmy szansę bardziej precyzyjnie poznać budowę ciała ludzkiego. Ostatnim punktem naszych zajęć było zaprezentowanie chłodni Zakładu Patologii i Zakładu Medycyny Sądowej, w której przechowywane są zwłoki.
Na co dzień miejsca te nie są dostępne dla osób z zewnątrz, a praktyki odbywają tu studenci kierunku lekarskiego, dlatego cieszymy się, że mieliśmy okazję doświadczyć czegoś dla nas zupełnie nowego i tak interesującego.