Laboratorium w UR

W sobotę (9 czerwca) uczniowie z klas o profilu biologiczno-medycznym po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych przez Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ubrani w fartuchy i rękawiczki, zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza w ramach warsztatów „Lubię eksperymentować – moje domowe laboratorium” przeprowadziła wiele  ciekawych doświadczeń chemicznych możliwych do wykonania w domu (np. „Krwawiący gwóźdź”, „Chemiczny ogród”, „Znikająca barwa”, „Niepaląca się ściereczka”, „Chemiczna lokomotywa”). Druga grupa zajmowała się między innymi wykrywaniem glikozydów cyjanogennych w pestkach jabłek, obliczaniem dawki śmiertelnej metodą Behrensa, a także wypieraniem błękitu metylenowego przez kationy metali. Po półtoragodzinnych zajęciach nastąpiła zmiana grup, tak by każdy z osobna mógł spróbować wyżej wymienionych doświadczeń.

Zajęcia wzbogaciły wiedzę dotycząca projektowania doświadczeń chemicznych, nauczyły wyciągania wniosków i obserwacji z przeprowadzonych  eksperymentów, a uczniowie doświadczyli jak wygląda praca chemika.

Kolejne zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Rzeszowskim już w nowym roku szkolnym.