Wykład

18 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Profesor Magdaleną Rabizo-Birek z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 
Spotkanie to nosiło tytuł: ,,Olga Tokarczuk – polska pisarka światowa”. 
Jego celem było przybliżenie twórczości zwyciężczyni literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.

W wykładzie brały udział klasy humanistyczne, zyskując doskonałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy. 
Pani Profesor zna się osobiście z Olgą Tokarczuk, więc była doskonałą osobą do przybliżenia nam postaci pisarki, jej dzieł, a także opowiedzenia ciekawostek z jej życia.

W pierwszej kolejności zostało omówione opowiadanie Tokarczuk o tytule ,,Świąteczne zabijanie ryby”, którym zadebiutowała w 1979 r. Fakt, który na pewno zainspirował wielu do bliższego zapoznania się z twórczością Noblistki, związany jest z wiekiem pisarki, jako że rozpoczęła ona swą przygodę z pisaniem już w wieku siedemnastu lat. Jest to dla nas ogromną motywacją i inspiracją. 

Już w pierwszym dziele Tokarczuk można było dostrzec jej wyrazisty charakter. Autorka potrafi mysleć poza utartymi przez lata schematami, czego przykładem jest poddanie przez nią w wątpliwość, czy na pewno wszystkie tradycje, które ludzie uparcie podtrzymują, są rzeczywiście dobre. 

Z każdym kolejnym prezentowanym utworem lub anegdotą trafnie dostrzegało się, że Olga Tokarczuk potrafi odważnie wyrażać swoje poglądy.
Dowiedzieliśmy się nawet, że wzorem i ideałem pisarki jest Bolesław Prus, a także że napisała nawet ona swoją własną interpretację ,,Lalki”.

Podsumowując, wstydem byłoby nie znać Olgi Tokarczuk. Jest to postać niezwykle interesująca i duma naszego narodu. Do sukcesu, jakim jest otrzymanie Nagrody Nobla, doprowadziła swoim zdeterminowaniem i kreatywnością. Jej mistrzowski sposób pisania, którego fragment mieliśmy okazję zobaczyć, na pewno zachęcił wiele osób do wzbogacenia swej wiedzy i przeczytania jej dzieł. Wykład ten z pewnością był czasem dobrze spędzonym, który zaowocuje w przyszłości.

Justyna Błądek
klasa 1dg