„Wiedeń od kuchni”

Kto by pomyślał, że słynny sznycel wiedeński tak naprawdę pochodzi z Mediolanu, a jedną z najpopularniejszych wiedeńskich przekąsek wymyślił polski imigrant?  Tych i wielu innych ciekawostek mieli okazję dowiedzieć się drugoklasiści z naszego liceum, uczący się języka niemieckiego, którzy pod opieką pani Dyrektor Melindy Tęczy uczestniczyli w warsztatach pt. „Wiedeń od kuchni”, organizowanych przez Bibliotekę Austriacką Wydziału Filologii Germańskiej UR.  

Po interesującym wykładzie uczniowie wzięli udział w quizie o wiedeńskich kulinariach, którego zwycięzcą został Michał Worek z klasy 2a; drugie miejsca w tym konkursie zajęli ex aequo: Aleksandra Górak (2d) i Beniamin Łyszczarz (2c). 

„Wisienką na torcie” była degustacja typowych wiedeńskich smakołyków, m. in. Palatschinken (naleśników), wykonanych przez naszych wspaniałych kucharzy: Zuzannę Parol (2b), Beniamina Łyszczarza (2c), Aleksandrę Górak (2d) oraz Michała Worka (2a). Serdecznie dziękujemy za ich wspaniałe zaangażowanie oraz za  (jak się okazało) jedyną wśród podkarpackich szkół prezentację własnoręcznie przygotowanych potraw austriackich.