Anglojęzyczny spektakl w Krakowie

Klasy 3c, 1a oraz 1c udały się do Krakowa na spektakl anglojęzyczny pt.: „Fahrenheit 451”, wystawiany gościnnie w Polsce przez TNT Theatre Britain.

Sztuka była sceniczną adaptacją powieści Ray’a Bradburry’ego, wydaną ponad pięćdziesiąt lat temu, a pokazującą jakże aktualną rolę cenzury i propagandy w każdym społeczeństwie. Spektakl opowiada o losach Guy’a Montaga, członka państwowego aparatu represji, który z bezwzględnego urzędnika staje się wrażliwym na krzywdę innych opozycjonistą pragnącym walczyć o wolność własną i innych. Bohater dostrzega siłę, z jaką ludzie wierzą w to, co przekazują im media; widzi, że społeczeństwo stara się nie dostrzegać prawdy, gdyż jest to dla niego zbyt niewygodne, wymaga często poświęcenia i zainteresowania losem własnego kraju oraz narodu. Ludzie wolą zamykać się na otaczający ich świat, jego piękno; chcą żyć jedynie prostymi przyjemnościami i wieczną beztroską.

Nieskomplikowana, schematyczna scenografia, błyskotliwe dialogi i niezwykłe efekty świetlne pozwoliły nam na pełne przeżycie opowiedzianej historii, zagłębienie się w futurystycznym świecie bohaterów, ich wewnętrznych przeżyć czy uniwersalnych filozoficznych rozważań. Spektakl zmusił nas do refleksji nad nami samymi, częściej przebywającymi w wirtualnej rzeczywistości niż realnym świecie.