Dlaczego IX LO?

U nas znajdziesz to, czego nie mają inni:

  • Zajęcia laboratoryjne na uczelniach (UR, PRz)
  • Obserwacje rozpraw w Sądzie Rejonowym
  • Uczestnictwo w projektach lokalnych, krajowych, międzynarodowych
  • Więcej godzin języka obcego
  • Możliwość przystąpienia do matury międzynarodowej
  • Doskonała lokalizacja – ścisłe centrum Rzeszowa
  • Mało liczne klasy
  • Nauka w systemie jednozmianowym
  • Zajęcia lekcyjne w jednym budynku


O zaletach naszej szkoły w lokalnej prasie:

Dwujęzyczność – co to oznacza?

Matura międzynarodowa

Trwają przygotowania i już wkrótce będzie można u nas zdawać maturę międzynarodową. [Więcej o przygotowaniach]

Wybierając szkołę miałem wiele dylematów. Jednak dwujęzyczność oraz bardzo dobre opinie i prestiż Gimnazjum nr 9 zdecydowały, iż ostatecznie rozpocząłem naukę w IX LO. Teraz z pełnym przekonaniem stwierdzam, że był to świetny wybór. Szkoła jest mała, klimatyczna. Panuje tu miła atmosfera. Lekcje potrafią zaciekawić nawet najbardziej opornych na wiedzę uczniów. Nauczycieli cechuje ambicja i zaangażowanie w pracę. Wszystko to sprawia, że w liceum czuję się doskonale i mogę z czystym sumieniem polecić je każdemu.

Jakub

Dlaczego akurat IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie? Przecież to nowa szkoła! Takie wątpliwości zgłaszają osoby, które nie miały styczności z moim liceum.  A według mnie IX LO jest najbardziej interesującą szkołą średnią, jaką mogłem wybrać, ale… zacznijmy od początku.

Przez 1,5 roku na korcie przy IX LO miałem lekcje tenisa z jednym z nauczycieli wf-u (wówczas jeszcze Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie), lecz wtedy byłem w 1 klasie gimnazjum i nie zastanawiałem się nad wyborem szkoły średniej. Poza tym w tamtym czasie nikt nawet nie myślał, aby z ówczesnego gimnazjum utworzyć liceum.

Przyszedł czas 3 klasy gimnazjum, kiedy trzeba było wybrać szkołę średnią. I tu pojawiła się myśl o nowo powstałym  IX Liceum w Rzeszowie. Przyjrzałem się bliżej ofercie tej szkoły. Liczba laureatów konkursów była oszałamiająca, ponad 50. Pozytywne wrażenie zrobiły na mnie również wyniki egzaminów gimnazjalnych ostatnich lat. Kolejną zachętą okazała się możliwość pisania matury międzynarodowej. Słyszałem też o różnych projektach i akcjach.

Gdy piszę ten artykuł, mija trzeci miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego 2017/18. Dopiero teraz mogę określić, czy było warto, czy nie popełniłem błędu przy wyborze szkoły. Z czystym sumieniem stwierdzam, że było warto!

Pod koniec września klasy licealne miały wyjazdowe i odjazdowe otrzęsiny w Janowie Lubelskim, w których uczestniczyłem. Było wiele gier integracyjnych, przy których świetnie się bawiliśmy. Jako klasa bardzo dobrze się zgraliśmy.

W IX LO jest ogromna liczba akcji, głównie w ramach Szkolnego Koła Caritas – w dwóch już uczestniczyłem.

Na zajęciach warsztatowych z podstaw przedsiębiorczości miałem okazję przyjrzeć się dokładniej mechanizmom działania firmy i poznać zasady tworzenia biznesplanu.

Jako uczeń klasy o profilu politechnicznym (rozszerzenia: matematyka, fizyka, informatyka) mam możliwość uczestniczenia w warsztatach z informatyki na Politechnice Rzeszowskiej.

Wymienione powyżej projekty, warsztaty i akcje to tylko niektóre z działań. Szkoła umożliwia rozwijanie pasji i zainteresowań w czasie wolnym. Np. podczas ferii liceum organizuje obóz narciarsko-snowboardowy. Są też zajęcia w ramach kół hobbystycznych. Dla tych, którzy chcą albo potrzebują więcej popracować nad konkretnymi zagadnieniami naukowymi, istnieje wiele różnych kółek przedmiotowych. To lepsze, niż bieganie na odpłatne korepetycje.

I wiecie co? Z końcowego przystanku „22” mam do szkoły tylko 280 metrów!

Zachęcam do wybrania IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie. Dzięki tej szkole możesz znacznie poszerzyć swoje horyzonty i pasje, jak również spotkać ciekawych ludzi, z którymi będziesz realizował różnorakie projekty i na pewno nie będziesz się nudził.

Dominik

Wybrałam IX LO, ponieważ jest to szkoła z wieloma możliwościami i zachęcił mnie urozmaicony Dzień Otwarty. Mamy świetną kadrę nauczycielską, która oferuje nam wszelakie zajęcia pozalekcyjne. Organizujemy mnóstwo wycieczek integracyjnych oraz krajoznawczych po Polsce i za granicą. Uczestniczymy w wielu spotkaniach np. z native speakerami, urzędnikami, mistrzami olimpijskimi oraz wyjściach do kin, WDK. Udzielamy się w organizacjach takich jak „Na kocią łapę” lub SKC. Liczymy, że dobrze zdamy matury z przedmiotów, które wybierzemy, a nasz rocznik jako pierwszy w tej szkole zachęci Was do wybrania IX LO.

Ania

 Wybierając tę szkołę nigdy bym nie pomyślała, że będzie to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Wiele możliwości, aby się rozwijać, rodzinna atmosfera, wyjazdy zagraniczne, łatwy dojazd i wiele innych aspektów tylko utwierdza mnie w mojej decyzji. Poznałam tu wspaniałe osoby, przyjaznych i wyrozumiałych nauczycieli, na których mogę liczyć. Uważam, że warto iść do IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Victoria


Dlaczego wybrałem IX LO? Myślę, że przede wszystkim chęć rozwijania się, spróbowania czegoś nowego. Prestiżowe gimnazjum na pewno też mnie zachęciło, aby wybrać liceum, z nadzieją, że będzie równie dobre, a nawet lepsze. Nauczanie dwujęzyczne daje wiele możliwości kierunków studiów za granicą. Dobra atmosfera i wyrozumiali nauczyciele uświadomili mi, jak fajnie tu jest.

Arek

A MY TU WRÓCILIŚMY…

Przez trzy lata uczęszczałem do Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, z którego byłem bardzo zadowolony. Pod koniec trzeciej klasy stanąłem przed trudnym wyborem nowej szkoły. Decyzja naprawdę nie była łatwa. W końcu postanowiłem, że spróbuję moich sił w zupełnie nieznanym mi liceum, w nowym środowisku. Niestety po krótkim czasie wybór okazał się niezbyt trafny. Głównym powodem mojego niezadowolenia był jeden z nauczycieli uczący przedmiotu, który chcę zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym. Zupełnie nie odpowiadał mi sposób tłumaczenia lekcji przez tego pana, ciężko mi było przyswoić wiedzę, denerwowałem się tym i nie mogłem skupić się na nauce innych przedmiotów. Dzięki temu, że Pan Dyrektor  Gimnazjum nr 9, obecnie IX LO w Rzeszowie, zgodził się na przyjęcie mnie do liceum, zmieniłem szkołę. Decyzja ta z pewnością była bardzo słuszna. Jestem przekonany, że w żadnej innej szkole nie trafiłbym na takich nauczycieli, jacy są tutaj. Potrafią nauczyć, przekazać swoją wiedzę w prosty, zrozumiały, ciekawy dla mnie sposób, wytłumaczyć, jak ktoś czegoś nie rozumie, poświęcić swój czas dla ucznia. Są sympatyczni, wyrozumiali, a zarazem wymagający i z pewnością dobrze przygotują do egzaminu maturalnego. To nauczyciele z pasją, którzy wkładają serce w swoją pracę.

W szkole podoba mi się to, że panuje w niej serdeczna, miła atmosfera. Zarówno nauczyciele, jak i koleżanki i koledzy chętnie służą pomocą. Jestem bardzo zadowolony, że w budynku znajduje się bufet, w którym można kupić zarówno ciepłe dania, jak i kanapki, drożdżówki i napoje. Kolejnym atutem IX liceum jest to, iż nauka odbywa się na jedną zmianę. Dzięki temu, że szkoła mieści się w centrum Rzeszowa, nie ma kłopotu z dojazdem.

Cieszę się również z  tego, że w liceum organizowane są wycieczki zarówno zagraniczne jaki na terenie kraju. Dzięki wyjazdom możemy lepiej się poznać i zwiedzać ciekawe miejsca. Dzięki temu, że szkoła objęta jest patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej, uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych w pracowaniach tych dwóch rzeszowskich uczelni wyższych. Podoba mi się również to, iż placówka edukacyjna ciągle się unowocześnia. Przeprowadzane są remonty, sale wyposażane są w nowy sprzęt komputerowy, korytarze w ławki. Jestem szczęśliwy, że uczę się w IX LO i z pewnością poleciłbym je każdemu gimnazjaliście.

Piotr

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie uczęszczam do IX LO od początku roku szkolnego. Przygodę ze szkołą średnią zacząłem od II Liceum przy ul. ks. Jałowego. Do „dziewiątki” przeniosłem się w połowie października. Jak się potem okazało, była to jedna z najlepszych decyzji mojego nastoletniego życia.

Pierwszym powodem, dla którego podjąłem decyzję o zmianie szkoły, był fakt, że chodziłem do Gimnazjum nr 9 im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. Miałem z nim same dobre wspomnienia. Wiedziałem też, że podejdę do matury bardzo dobrze przygotowany, ponieważ nauczyciele na Orzeszkowej nie próżnują. Moja znajomość z obyczajami w tej szkole, a także z kadrą dawała mi pewnego rodzaju przewagę. Wiedziałem , że gdy już nadrobię te 1,5 miesiąca, będę mógł się zająć dalszą edukacją. Wszystko poszło jak po maśle. W niespełna miesiąc miałem zestaw ocen podobny do rówieśników. Nie musiałem wszystkiego piać jednego dnia, bo z nauczycielami umawiałem się na terminy pasujące obu stronom.

Drugim powodem, dla którego poszedłem właśnie taką drogą, jest fakt, że IX LO oferowało kierunek rozszerzeń w zakresie, którym byłem zainteresowany. Mowa tu o profilu politechnicznym (matematyka, fizyka oraz informatyka). Zależało mi na tym, ponieważ w przyszłości chcę się związać z inżynierią bądź lotnictwem. Oprócz odpowiadającego mi profilu, szkoła zachęca dwujęzycznym trybem nauczania (z j. angielskim). Jest to niesamowity plus, bo zaawansowany poziom znajomości tego języka może w znaczny sposób ułatwić nam znalezienie intratnej pracy lub podjęcie studiów za granicą.

Bardzo duże znaczenie miało to, że podobał mi się sposób nauczania w Gimnazjum nr 9. Na szczęście okazało się, że w liceum obowiązują takie same, a nawet lepsze metody. Bardzo odpowiada mi to, w jaki sposób nauczyciele traktują uczniów. W wypadku niewiedzy, wystarczy, że uczeń zapyta o coś, a nauczyciel z zaangażowaniem udzieli mu odpowiedzi. Sprawy ucznia są dla tutejszej kadry bardzo ważne.

Kolejnym faktem przemawiającym za wyborem IX Liceum jest naprawdę dobra lokalizacja. Szkoła leży blisko centrum miasta, co nie oznacza, że jest wokół niej głośno i tłoczno. Wręcz przeciwnie. Budynek leży w zacisznej okolicy, blisko rzeki Wisłok. Nieopodal znajduje się dworzec Rzeszów Główny, dworzec autobusowy oraz kilka przystanków. W pobliżu szkoły są także sklepy, Galeria Rzeszów i punkty administracyjne miasta.

Znaczącą dla mnie kwestią są także otaczający mnie ludzie. Po ponad miesiącu w tej szkole mogę powiedzieć, że trafiła mi się super klasa, pełna bardzo ciekawych i inteligentnych osób.

Podsumowując bardzo cieszę się, że zaryzykowałem i przepisałem się do nowej (starej) szkoły. Jestem z niej bardzo zadowolony. Jak na razie spełnia wszystkie moje oczekiwania. Jednym słowem, nie zawiodłem się. Polecam każdemu!

Radek

Powrót do góry