
Aktualności



Tajemnice rzeszowskiego zamku
17 maja nasza szkoła została zaproszona przez IPN na żywą lekcję historii na temat represjonowanych Polaków w Rzeszowie. Dzięki oprowadzającemu nas p. doktorowi Jackowi Magdoniowi
dowidzieliśmy się o ciemnej stronie historii Zamku Lubomirskich, mieliśmy możliwość zwiedzić cele, w których przetrzymywano więźniów politycznych.
Następnym punktem zwiedzania był pomnik Żołnierzy Wyklętych. Wstąpiliśmy również do Urzędu Marszałkowskiego, aby zobaczyć salę poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o funkcjonowaniu samorządu województwa.
Zdobyte informacje poszerzyły nasze horyzonty oraz dały nam nową perspektywę na zagmatwaną historię XX wieku.

Anglojęzyczny spektakl
Nie od dziś wiadomo, że uczniowie IX LO mają rozliczne talenty. Nie tylko te naukowe, ale również sportowe, czy artystyczne. Doskonałym tego dowodem był występ naszej uczennicy, Gabrieli Chłodzinskiej. Anglojęzyczne przedstawienie z jej udziałem obejrzeli uczniowie klasy 3d oraz 2M. Spektakl Moana Junior, bazujący na „Vaianie” Disney’a, zrobił na nas niesamowite wrażenie, zarówno pod kątem wokalnych umiejętności młodych artystów, jak i ze względu na choreografię, kostiumy, czy samą historię. Szczególnie dumni jesteśmy z naszej Gabrysi, która jako Vaiana pokazała niezwykłą grę aktorską, a jej śpiew w finałowej piosence naprawdę zapierał dech w piersiach. Życzymy jej dalszych sukcesów w aktorstwie i wyczekujemy kolejnych spektakli!

Spotkanie formacyjne SKC
17 maja nasi wolontariusze razem z panią Anną Dec wzięli udział w wiosennym spotkaniu Szkolnych Kół Caritas. Wysłuchaliśmy konferencji o rodzinie Ulmów – cisza, która zapadła na sali podczas wykładu mówiła sama za siebie. Jedna z naszych uczennic udzieliła wywiadu dla radia Via, a hymn „Ubi Caritas” zaśpiewany przez Julię wzruszył wszystkich. Na koniec odmówiliśmy wspólnie koronkę do Bożego Miłosierdzia. Również nasi wolontariusze rozdawali cegiełki i foldery o rodzinie Ulmów. Ostatnim elementem spotkania był poczęstunek.

Campus France, czyli studia wyższe we Francji!
Campus France to francuska agencja rządowa zajmująca się promocją szkolnictwa wyższego we Francji. 17 maja nasi uczniowie spotkali się z Panią Iwona Gorczycą-Polus, reprezentującą oddział Campus France w Krakowie w Instytucie Francuskim.
Prelegentka zaprezentowała nam bardzo szczegółowo całą gamę tematów związanych z podjęciem studiów we Francji, takich jak: zapisy na studia, stypendia, możliwość studiowania na uczelni francuskiej nawet po angielsku, czy zdobycia podwójnego dyplomu. Przedstawiła też kilka ścieżek umożliwiających studiowanie za granicą, zarówno bezpośrednio po zakończeniu nauki w liceum, jak i w trakcie studiowania na polskiej uczelni z wykorzystaniem m.in. programu Erasmus+. Wreszcie przybliżyła sam temat kosztów takiego studiowania, które wcale nie są aż tak wysokie, a powodów, by studiować we Francji jest naprawdę dużo! Mamy nadzieję, że spotkanie to pozwoli uczniom dobrze zaplanować ścieżkę kariery zawodowej. Pamiętajmy, że warto o tym pomyśleć, będąc już w trzeciej klasie liceum. A Pani Iwonie dziękujemy serdecznie za bardzo ciekawe spotkanie.
Więcej informacji na temat Campus France i studiach we Francji znajdziecie pod adresem: https://www.pologne.campusfrance.org/pl/dni-campus-france-2023-wszystko-o-studiach-we-francji

Nie tylko nauka, pasje też są ważne
Miło słyszeć, że nasi uczniowie realizują swoje pasje i osiągają sukcesy. Dotarła do nas wiadomość, że Abigajl Pelinko z klasy 1M wystartowała w KOREA NAMWON OPEN 2023 (zawody Pucharu Świata World Skate). Nasza uczennica w freestyle slalom zajęła wysokie 6. miejsce. Poniżej filmiki przejazdów Abi (drugi przejazd z siostrą Liwią):
Więcej na: Korea Namwon OPEN 2023 – Polski Związek Sportów Wrotkarskich (pzsw.org)
Wiktoria Machniak, również uczennica klasy 1M, pięknie tańczy i wraz z Zespołem Tanecznym Gracja z Łańcuta zajęła III miejsce w Krajowych Mistrzostwach Polski IDO Show Dance – kwalifikacja do Mistrzostw Europy i Świata. Poniżej Zespół Gracja (Wiktoria – w samym centrum zdjęcia – trzyma brązowe trofeum):

Gratulujemy obydwu naszym Dziewczętom tak wspaniałych sukcesów!
Nasi maturzyści w audycji
Nasi maturzyści wystąpili w audycji Polskiego Radia Rzeszów i podzielili się wrażeniami z egzaminu dojrzałości. Posłuchaj nagrania: Egzamin ustny z języka polskiego. Czy jest się czego bać? – Polskie Radio Rzeszów

„Każde pokolenie ma własny czas”
28 kwietnia 2023r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas czwartych. Krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy 3d, prowadzili: Nadia Bomba i Kordian Kulczycki, a swoim śpiewem to wyjątkowe spotkanie uświetnili: Gabriela Chłodzińska, Zuzanna Burnus oraz szkolny zespół muzyczny „The Shelters”.
Przedstawiciele klas czwartych – Paulina Staniek, Julia Szura i Bartosz Sebzda – w imieniu wszystkich uczniów klas maturalnych, podziękowali dyrekcji i nauczycielom za cztery lata nauki oraz podsumowali czas spędzony w liceum.
Głos zabrał także przedstawiciel Rady Rodziców, pan Paweł Orzechowski, dziękując nauczycielom za przygotowanie uczniów do dorosłego życia, życzył maturzystom połamania piór na egzaminach maturalnych.
Pani dyrektor Melinda Tęcza cytując słowa piosenki „Każde pokolenie ma własny czas…” podziękowała maturzystom za ich zaangażowanie podczas czteroletniej nauki w murach naszego liceum, jednocześnie życząc im wytrwałości w realizacji swoich celów życiowych, spełniania marzeń i dobrze zdanej matury. Na koniec wręczyła nagrody uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki i sukcesy naukowe.
Po zakończonej uroczystości maturzyści udali się na spotkanie ze swoimi wychowawcami. Podczas spotkania obejrzeli krótki film, w którym tegoroczni absolwenci dzielili się swoimi wspomnieniami z Dziewiątki.
Bardzo dziękujemy tegorocznym maturzystom za cztery lata spędzone wspólnie w naszej szkole, gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych. Obiecujemy mocno trzymać kciuki!

Goście Erasmusa
W tym tygodniu gościliśmy naszych partnerów projektu Erasmus+, Sustainability and Citizenship, The Education Challenge for the Future. Uczestnicy programu przyjechali do nas z Grecji, Portugalii, Rumunii oraz Hiszpanii. Wspólny czas spędziliśmy intensywnie nawiązując przyjaźnie, odkrywając piękno naszego miasta i kraju, a przede wszystkim realizując założenia naszego projektu. Sprawdźcie sami…
- Gra terenowa na podkarpacki finał proekologicznego projektu w ramach programu Erasmus Plus (zobacz wydarzenie na TVP 3 Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/…/gra-terenowa-na-podkarpacki…)
- Spotkanie z Wiceprezydent Rzeszowa, Krystyną Stachowską: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0314dhah2zRxn4RjLo5XSV6deeiyeVCWaiqzyMe3MgbcLk6wAiPisUfMMQnv39xKPml&id=100072622860815