Program Globe

Międzynarodowy program GLOBE w naszej szkole

 

Program ekologiczny koordynowany przez Stany Zjednoczone, polegający m.in. na prowadzeniu systematycznych badań składu chemicznego wód, gleby i opadów atmosferycznych w otoczeniu szkoły, opracowywaniu danych i przesyłaniu ich do centrali w Waszyngtonie. Od 1999 roku Gimnazjum nr 9 lokuje się w gronie najlepszych szkół w Polsce.
Najważniejsze osiągnięcia to:

I miejsce w Polsce wśród gimnazjów w zakresie monitoringu środowiska – zbieranie pomiarów z analizy chemicznej wody i atmosfery. Nagrodą było uczestnictwo reprezentacji szkoły i opiekuna w międzynarodowych warsztatach ekologicznych w Estonii. Młodzież wygłaszała referaty w języku angielskim i zdobyła I miejsce wśród uczestników w zakresie monitoringu środowiska.

W ramach realizacji programu GLOBE nasi uczniowie na bieżąco uczestniczą w warsztatach, seminariach i sympozjach.

Nasze ostatnie działania to uczestnictwo w Seminarium dla uczniów GLOBE GAMES 2017 „Klimat, Woda, Las” Krzyże i Ruciane Nida na Mazurach 9-12 czerwca 2017 r.Skład zespołu pod opieką mgr Doroty Kudyby: Gabriela Wiśniewska, Joanna Ruszała, Filip Prucnal, Julia Najda, Michał Kościak, Justyna Kołodziej, Barbara Giza, Kinga Bukała.

9 czerwca
O godz. 19:00 powitała nas Rada Naukowa Programu GLOBE, w skład której wchodzą wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący warsztaty w terenie. Po prezentacji wysłuchaliśmy wykładu dr Namury- Ochalskiej z Wydziału Biologii nt. „Puszcza Pilska”.

10 czerwca
Zostaliśmy przydzieleni do grupy VII. Po otrzymaniu sprzętu do badań terenowych (karty pracy, zdjęcie satelitarne, GPS, kompas itd..) wyjechaliśmy na przystań „U Fraya” w Rucianem Nidzie.
Na statku (trasa: port- Guzianka- Jezioro Bełdany-port) wykonywaliśmy zadania pod kierunkiem prof. Krzysztofa Markowicza i podziwialiśmy piękno przyrody mazurskiej, oddychając czystym powietrzem pełną piersią.
Płynąc przez śluzę Guzianka, która stanowi wodne połączenie miasta Ruciane -Nida oraz Jeziora Nidzkiego, z zachwytem obserwowaliśmy proces śluzowania.
Po powrocie do Ośrodka Wypoczynkowego „Mazury”, oddaniu kart pracy i pysznym obiedzie spotkaliśmy się na sali wykładowej. Specjalny gość GLOBE GAMES 2017 ze Stanów Zjednoczonych Brian A.Cambell opowiadał o swojej karierze w kosmicznej stacji NASA. Wieczorem spotkaliśmy się przy integracyjnym ognisku. Gdyby nie komary, które nas atakowały bez miłosierdzia, siedzielibyśmy do rana.

11 czerwca
Kolejne zajęcia w terenie. Tym razem poznawaliśmy przyrodę mazurskich lasów i terenów podmokłych nad jeziorami oraz wykonywaliśmy badania wody z Jeziora Nidzkiego. Każda grupa przy pomocy GPS-u i zdjęcia satelitarnego terenu miała odnaleźć kawałek satelity. W naszej grupie pierwsza odnalazła Julka Najda. Byliśmy z niej bardzo dumni (gratulacje!). Po powrocie do ośrodka nastąpiło komisyjne podsumowanie prawidłowości wykonywanych zadań i podliczenie punktów.
Jak myślicie, kto otrzymał puchar za zajęcie pierwszego miejsca? Oczywiście nasza grupa. Byliśmy z siebie bardzo dumni.

12 czerwca
Przed powrotem do domu odwiedziliśmy Stację Badawczą Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie oglądaliśmy okazy w muzeum oraz przebywające tam zwierzęta. Przeżyliśmy fascynujące spotkanie z bobrem, którego mogliśmy pogłaskać i dokarmić naszym jabłkiem z drugiego śniadania. Dowiedzieliśmy się, że powiedzenie „płakać jak bóbr” kojarzone z głośnym szlochaniem nie bardzo się sprawdza, ponieważ bobry zestresowane rzeczywiście łzawią, jednak nie wydają dźwięku typowego dla płaczu, tylko głośno fukają.
Po długiej podróży dotarliśmy do naszego pięknego i uroczego Rzeszowa.

Pokonaliśmy  następujące trasy:

Galeria z seminarium:

Archiwum działań

  • 5-8 września 2002r. – warsztaty w Norwegii,
  • 23-25 maja 2003r. – warsztaty uczniowskie w Karwinie (Czechy).
    Szkołę reprezentowały: Angelika Członka, Dorota Dworzańska, Magdalena Sadło oraz opiekun, mgr Adrianna Bobowska.
  • 6-9 czerwca 2004r. – Rąbka koło Łeby – seminarium dla uczniów działających w programie GLOBE.
    Szkołę reprezentowali: Monika Gierla, Piotr Grzebyk, Radosław Maciołek, Tomasz Kawka, Sławomir Gdyk, Rafał Rawski, Karol Bijoś, Dorota Dworzańska oraz opiekun mgr Dorota Kudyba. Dyplom uznania otrzymał Piotr Grzebyk za aktywne uczestnictwo w badawczym programie GLOBE.
  • 5-8 maja 2005r. – GLOBE GAMES w Republice Czeskiej.
    Szkołę reprezentowały: Dorota Dworzańska, Paulina Kubicka, Justyna Biesiadecka i Edyta Kuźniar, opiekun Agata Stachowicz. Za aktywne uczestnictwo w programie dyplom uznania otrzymała Dorota Dworzańska.
  • 10-13 czerwca 2005r. – Rąbka k/Łeby – sympozjum uczniowskie.
    Nasze gimnazjum reprezentowały: Patrycja Ciebiera, Kinga Skaskiewicz, Woletta Przybyło, Aleksandra Kołcz pod opieką mgr Adrianny Bobowskiej.

Wykonywaliśmy badania atmosfery pod kierunkiem mgr Elżbiety Wróbel-Łukasiak oraz badania wody z rzeki Wisłok pod kierunkiem mgr Joannay Sowy.

W roku 2013/2014 grupa badawcza pod kierunkiem mgr Doroty Kudyby z programu Globe zajmująca się badaniem pokrycia terenu i badaniem gleby wybrała dwa nowe miejsca pomiarowe. Jedno z nich to Olszynki Rzeszowskie nad Wisłokiem, gdzie dzielni Globowcy z klasy Ic i Ie rozpoznawali drzewostan, mierzyli wysoskośc drzew, rozpiętość koron oraz trawiastość terenu. Wykonywali zdjęcia na cztery strony świata wysyłając zebrane dane do bazy danych programu Globe w USA. Na terenie Olszynek Globowcy badali też stan gleby czyli kolory warstw glebowych, gęstość objętościową, strukturę gleby, zasadowość, zawartość azotu, fosforu, potasu i pH gleby.

W dniach 7-10.06.2014r. odbyły się Polskie Globe Games w Iwoniczu i Strzyżowie.

Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w wielu różnych konkurencjach. Musieli się wykazać w dziedzinach przyrodniczych, na przykład wykonywali pomiary meteorologiczne, przeprowadzali doświadczenia chemiczne czy wymieniali warstwy atmosfery. Pod koniec imprezy z radością przyjęliśmy wiadomość, że konkurs fotograficzny wygrała uczennica naszej szkoły Weronika Popek (1e). Najaktywniejszą uczennicą naszej grupy została wybrana Julka Wrońska (1e).

Powrót do góry