Ferie z Wyspiańskim

W drugim tygodniu ferii zainteresowani uczniowie pod opieką  nauczycieli (W. Raczka i A. Kluza) wybrali się na wycieczkę do królewskiego miasta Krakowa. Głównym celem wyjazdu była wystawa „Wyspiański znany i nieznany”.

Po przyjeździe udaliśmy się do Muzeum Narodowego, by tam obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego twórczości – zarówno artystycznej, jak i literackiej. Mogliśmy podziwiać barwne kwiaty na obrazach, ogromne projekty witraży do okien kościołów krakowskich, malowane charakterystyczną kreską portrety czy… stroje do sztuk teatralnych autora „Wesela”. Po „Wyspiańskim” zwiedziliśmy dodatkowo kilka wybranych przez siebie ekspozycji. Były wśród nich m.in. wystawa jakże odmiennych na tle historii sztuki dzieł XX wieku „Sytuacja się zmieniła”; słynny obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz galeria  „Broń i barwa w Polsce, ukazująca dawne militaria – od średniowiecza do II wojny światowej.

Kolejnym punktem programu była wystawa „Kraków 1900”, koncentrująca się na atmosferze miasta, jego mieszkańcach, ale przede wszystkim na sztuce ówczesnej „duchowej stolicy Polski”. Ciekawie zaaranżowana ekspozycja prezentowała obrazy, rzeźby, ale i ubiory, przedmioty codziennego użytku, plakaty, zdjęcia archiwalne; poruszała tematy sztuki, ale i polityki, pracy, handlu czy sportu.

Po zwiedzaniu, korzystając z  pięknej wiosennej pogody udaliśmy się na rynek, by pospacerować i posilić się, a następnie zmęczeni, ale pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.